Extra tip

Jako kurátorovi by se mi na výstavě vždy líbilo nějaké zvučné jméno, třeba i nějaká světová, nebo alespoň evropská umělecká osobnost. A to se letos v Lipníku povedlo, aniž bychom museli vypravovat kamiony pro exponáty tisíce kilometrů daleko. S žádostí 
o spolupráci jsme totiž oslovili Jana Dostála - umělce, jehož dílo zaujalo celý svět a přitom tvoří skoro za humny. Autor z Olomouce připravil pro město Lipník nad Bečvou na letošní prázdniny parádní prezentaci současné sochařiny využívající kov jako hlavní materiál.

            Ostré hroty prutů a výpalků mnohonásobně překládané do finální podoby sochy na jedné straně působí agresivně, nebezpečně, zároveň v sobě mají subtilnost, lehkost, což je vlastně další vnitřní rozpor, jehož jsou nositelem. Díla jsou sice krajkovitě průhledná, ale stále jde o rozměrné kusy svařené s mnohých ocelových kusů, takže váží často stovky kilogramů. 

            V abstraktních tvarech Dostálových soch je cosi organického. V organických figurách fantaskních zvířat zase cosi geometrického.    

            Na náměstí T. G. Masaryka jsme přivezli dvanáct takových rozměrných exponátů
O instalaci se postaral autor osobně. Pro obdivovatele současné sochařské tvorby se nabízí zajímavá příležitost zhlédnout autorovu dosud největší monografickou prezentaci. 
O Dostálovu práci jeví zájem čeští architekti, k nimž rychle přibývají kurátoři a galeristi u nás 
i v zahraničí, tak si zpříjemněte 41. Hefaiston a vydejte se do Lipníka.

Jan Lauro